Skanzen - Strážnice

16.06.2018

A máme tu další tip na zajímavé místo.

Tentokráte se jedná o muzeum vesnice jihovýchodní Moravy, tzv. skanzen.

O skanzenu jsem popravdě vůbec nevěděl a nebýt transporter srazu, neměl bych tu možnost ho objevit, což by byla opravdu veliká škoda. Nedaleko samotného skanzenu je veliký autocamp, kde se lze ubytovat i v chatkách.

Z autocampu to máte asi 300m k zámku, 500m ke skanzenu a kousek k Baťově
plavebnímu kanálu, kde je přístaviště.

Zámek

Zámek je obklopen parkem s několika amfiteátry, ve kterých probíhají společenské akce a je sídlem Národního ústavu lidové kultury. Dnes má novorenesanční podobu a je v pěkném udržovaném stavu. Dříve byl na stejném místě místo zámku vodní hrad, který sloužil jako strážní stanoviště na moravsko-uherské hranici. 

Park

Zámecký park je tvořen cennými dřevinami, největší platanovou alejí v ČR o počtu 52 stromů a několika amfiteátry. Nejstarší platan je asi cca 200 let starý. 

Skanzen

Z parku po žlutém značení rovnou razíme ke skanzenu, na který jsem sám zvědav. U pokladny zaplatíme lístek 120kč/osoba,přičemž na konci prohlídky konstatujeme, že to za to opravdu stálo. Návštěvu skanzenu můžete v klidu absolvovat i s dětmi, které se mohou hned u druhého stavení seznámit chůzí na chůdách, poznávačkou různých druhů obilí a předmětů z tehdejší doby.

Jedná se o muzeum v přírodě, které se nachází v obci Strážnice v oblasti Bílé Karpaty, kde lze spatřit lidovou architekturu moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, apod. Venkovní i vnitřní expozice věrohodně připomínají způsob života tamních předků. Skanzen se díky svému autentickému staročeskému prostředí objevil v mnoha filmových pohádkách. Je zde také expozice vinohradu s ukázkou pěstování vína od dob minulých až po současnost.  

Skanzen je tedy rozdělen na: 

1) Moravské Kopanice - kopaničářské domy a usedlosti - v jednom takovém domku ukázka pletení rukavic, v dalším domku poznávání obilovin a předmětů (typickým jevem pro tuto oblast byly rozptýlené usedlosti)
2) Luhačovického Zálesí - selské usedlosti, stodoly (kraj kolem města Luhačovice)
3) Horňácko - kopcovitý kraj s řadovou zástavbou rolnických domů
4) Vinohradnický areál - pěstování vína od nejstarší doby po současnost  

Dále je ve skanzenu ochutnávka vynikajících koláčů - 25kč/1ks - velmi chutné a doporučuji si k tomu dát i skvělou bezinkovou limonádu Také je zde ukázka hrnčířství, povídání si o smrti, jak ji tehdy lidé brali apod. 

Součástí skanzenu je také restaurace, kde mě úplně nenadchl v některých věcech přístup obsluhy, ale jinak byly bramboráčky dobré.

Co se týká samotné obce Strážnice, tak ta je vzdálena od většího města Hodonín cca 18 km jízdy automobilem a cca 19 km (1 hod.) jízdy na kole. 

My jsme nakonec do Hodonína už nezamířili a cestou domů jsme rozhodli ještě pro návštěvu Bukovanského mlýna, který slouží zároveň i jako rozhledna s krásným výhledem do tamního kraje (Ždánický les, Chřiby, Bílé Karpaty).

Pokud by někomu nevyhovoval na ubytování kemp a nespí jako my v automobilu a má raději pohodlnější nocleh, tak zde přidávám odkazy na ubytování přímo ve Strážnici a v nedalekém Hodoníně.

Ubytování Strážnice: https://www.hotel.cz/straznice/

Ubytování Hodonín: https://www.hotel.cz/hodonin/

© 2017 Vilíkův cestovatelský deník. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky