Neuschwanstein, perla bavorského kraje Schwangau

01.06.2017

V minulém roce jsme si takhle jednou řekli,že bychom na týden zajeli třeba do Bavorska. K tomuto kraji jsme neměli předchozí pojítko ani doporučení. Je to ale celkem blízko a podle všeho jde o turisticky pestrý region.

Návštěva zámku Neuschwanstein a jeho okolí měla být jednodenní foto-zastávkou pro zpestření. Nešlo ale odolat a v jeho blízkosti jsme nakonec strávili téměř celý týden, přičemž našeho malého zastavení rozhodně nelitujeme. Ani Vy nebudete. Ať už plánujete romantický prodloužený víkend v hotýlku nebo chcete podniknout trip autem jako my, vyrazíte správným směrem. V tomto článku se pokusíme předat naši zkušenost, dojmy a tipy oběma typům cestovatelů.

Když člověk po příjezdu zahlédne Neuschwanstein z dálky poprvé, napadne ho, že sem byl přesunut nějakým kouzlem z říše pohádek. Také nejspíš ucítíte ve vlasech závan dávné historie. Dvojitá mýlka je pravdou. Zámek totiž pochází až z 19. století a byl postaven králem Ludvíkem II. Bavorským, který je natolik kontroverzní osobností, spjatou s krajem Schwangau, že se s ním při prohlídce zámku jistě nesetkáte naposledy. Jeho životní příběh je atraktivní nejen pro ty, kterým byl dějepis ve školních lavicích koníčkem. Prohlídku zámku proto doporučuji i těm, kteří neholdují historickým výkladům. Protože je ale toto místo nepochybně jedním z bodů programu asijských turistů na cestě po Evropě, počítejte s tvorbou front a davů v zámku i podhradí městečka Schwangau.

Náš osvědčený tip přímo od místní pokladní, jak uniknout davové psychóze je proto následující. Nekupujte vstupenky v kasách dole ve městě, kde se tvoří velké fronty, ale až v kase na zámku. Ta otevírá v 9.00 ráno a téměř jistě po zakoupení lístku v tuto dobu půjdete bezprostředně také na prohlídku. Později už se tvoří na všech prodejních místech obrovské fronty a prohlídka zámku na daný den bývá brzy vyprodaná. Vstupenka stojí okolo 14 euro a její součástí je český audio poslech.

Až budete stát na zámeckém balkonu a kochat se výhledem na údolí jezera Alpsee, nad kterým se zámek tyčí, uvidíte nedaleko jeho zámeckého souseda, Hohenschwangau. Určitě k němu vyražte centrem podhradního městečka. Má krásnou a netypickou zahradu. Nenavrhl ji totiž architekt zahradní, ale divadelní. Ten ji rozdělil do několika zákoutí (jevišť), kdy každému vévodí jedna fontána s určitou symbolikou významnou pro tento kraj. Například labutí fontána, protože tento ušlechtilý pták je symbolem kraje Schwangau. Vyrazit posedět do těchto zahrad doporučujeme hlavně večer, kdy jsou společně se zámkem pěkně nasvíceny.

Chcete-li vidět oba zámky jako na dlani, a to rozhodně doporučujeme, cestou dolů ze zámku Hohenschwangau pokračujte okružní procházkou kolem jezera Alpsee. Je to malebný několikakilometrový okruh, zvládnutelný i s dětmi či psími mazlíčky. Můžete se osvěžit v jezeře, kochat se výhledem na údolí a pozorovat skupinky labutí, bílých jako je oblečení z reklamy na prací prášek.

Pokud se vydáte na cestu bez zajištěného ubytování tak jako my, doporučujeme auto parkovat u nedaleké stanice lanovky Tegelbergbahn. Odtud je všude coby kamenem dohodil. Jak jsme si ověřili s obsluhou lanovky, po zaplacení celodenního parkovného lze zůstat i přes noc. Cenově se jedná o bezkonkurenční řešení. Nebudete jistě osamělí, protože zde přenocují mnozí turisté a paraglaidisté, kteří odtud vyjíždějí na skalní masiv Tegelberg, aby cestou dolů mohli plachtit mezi věžemi zámku Neuschwanstein. Je zde i škola paraglidingu a samozřejmě můžete absolvovat tandemový seskok. Pokud vás tento adrenalinový zážitek láká, určitě neváhejte. Paraglaidisté z celého Německa se sem ostatně sjíždějí za tímto zážitkem.

Ať už lanovkou či pěšky, určitě vystoupejte na již zmiňovaný Tegelberg s jeho 1881 metry nadmořské výšky. Odtud zažijete unikátní výhled na celý kraj s jeho rozlehlými jezery a krásou horských luk obsypaných květy všude kolem. Je zde mnoho turistických tras. My doporučujeme vydat se trasou k zámku Neuschwanstein, zakončenou přechodem mostu Marienbrücke, ze kterého je na zámek údajně nejkrásnější pohled. Cestou se dívejte pozorně po místních loukách. Snadno zde rozpoznáte divoké orchideje nebo slavnou léčivku Alpenrose.

Až vás budou bolet nožky z horské túry, dopřejte svým podrážkám změnu a navštivte nedaleké městečko Füssen. Procházku jeho malebnými uličkami doporučujeme proložit zastávkou v jedné netypické místní cukrárně, kde cokoliv si vyberete bude mít stejný tvar, zato však odzbrojující počet variací. Přímo v centru na malém náměstíčku se totiž zřejmě rozhodli bez skrupulí konkurovat snad i takové delikatese jako jsou proslulé Mozartovy koule jejich rakouských sousedů. Zákusky ve tvaru koulí ze smaženého těsta obaleného následně v rozličných sladkých surovinách, jsou nezapomenutelným chuťovým zážitkem. Doporučujeme se proto posadit na okraj zdejší kamenné kašny a v klidu si vychutnat tuto kalorickou bombu, která má pouze jednou vadu - vzhledem k tvaru a lákavosti ji nelze jíst slušně. Füssen je také ideálním místem, kde podlehnout suvenýrové nákupní horečce, chcete-li. Je zde řada pěkných obchůdků se zbožím typickým pro tento kraj. Není problém pořídit si bavorský kroj, hodiny s kukačkou či peněženku z kravské kůže. Bez mučení přiznáváme, že ani my jsme neodjeli s prázdnou.

V čase večeře je pak ideálním plánem návrat zpět do městečka Schwangau s večeří v Landgasthof "Zur Post". Řeknu to bez okolků, typický domácký interiér, vynikající obsluha i kuchyně. Nebylo možné se sem nevrátit a velmi rádi doporučujeme. S plnými bříšky vyrazte procházkou vychutnat okolní typickou dobovou architekturu Bavorska. Medová vůně roubenek osvícených pouličními lampami podpoří hladké trávení. Nechte ses vést ukazateli k jezeru Forgensee, jehož večerní atmosféra vás jistě okouzlí. Zvláště pak, pokud chytnete večerní představení konající se na výletní lodi.

Variantou programu pro špatné počasí jsou místní solné lázně, díky kterým neklesne vaše nálada ani v nepřízni počasí. V tu dobu budete totiž relaxovat v některém z vyhřívaných venkovních solných bazénků s výhledem na zámek Neuschwanstein, regenerovat tělo v sauně či popíjet drink na barové židličce přímo v bazénu plném solných krystalů. Díky nepřízní počasí jsme už na našich cestách několik lázní navštívili a na tyto rádi vzpomínáme.

Zmiňované jezero Forgensee navštivte i za bílého dne a užívejte si místní prázdninové atmosféry. My jsme zde vyrazili na hladinu s našimi kajaky a bylo to perfektní. Proto je naším tipem, jak vychutnat toto místo plnými doušky, zapůjčení loďky, kajaku či šlapadla. Vydejte se podél břehu jezera, koupejte se na malých plážičkách a pozorujte malé i překvapivě velké ryby skrz průhlednou vodu pod vámi v malebných marinách. Jinou variantou je výlet parníkem, na jehož palubě můžete projet rozlehlé jezero křížem krážem. Čas strávený zde bude super relaxací.

Až vyrazíte na cestu zpět do České republiky, během jízdy k našim státním hranicím s trochou štěstí zahlédnete z okénka vašeho vozu další krásná místa, lákající ke krátkému zastavení. Pojedete-li k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště, může to být například kouzelné jezero Chiemsee s jeho romantickými ostrůvky Fraueninsel a Herreninsel, které přilákali i filmaře pověstných německých romantických filmů. Na ostrově Herreninsel stojí zámek, jemuž se nazývá malá Versailles, který zde nechal postavit panovník, jenž postavil i Neuschwanstein. Nezastavujte, jinak dorazíte domů o další dva dny později, než jste předpokládali, tak jako my.

TO JE BAVORSKO. :-)

© 2017 Vilíkův cestovatelský deník. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky